- Strona główna
- / Repertuar
- /Wieczór kawalerski
Aby edytować te informacje przejdź do podstawowej edycji.
Wieczór kawalerski
Efekty dobrej zabawy poprzedniego wieczoru bywają trudne, a niekiedy bardzo zaskakujące. Do takich wniosków dochodzi przyszły pan młody, który po swoim wieczorze kawalerskim budzi się z solidnym kacem w zarezerwowanym na noc poślubną apartamencie. Ku swemu przerażeniu stwierdza, że obok niego leży piękna, ale zupełnie nieznana dziewczyna. Do nabierającej coraz szybszego tempa akcji wkraczają kolejne osoby, nie wiadomo kto jest kim, a do ślubu pozostało coraz mniej czasu…
Opis spektaklu: Komedia uznanego brytyjskiego dramaturga Robina Hawdona cieszy się niesłabnącą popularnością od 1994 roku. Zręczna kompilacja humoru sytuacyjnego, dwuznacznej gry językowej i zawrotnego tempa akcji sprawia, że widzowie nie nudzą się ani przez chwilę. Farsa łączy w sobie najlepszą tradycję brytyjskiego teatru z humorem operetek Gilberta i Sullivana, opowiadając o rzeczach najważniejszych w sposób pozbawiony patosu. Na podstawie tej sztuki Hawdon stworzył również scenariusz filmowy The Big Day.
„[Farsa] daje widzowi poczucie, że jest na szalonej karuzeli, która nie pozwoli mu odpocząć, dopóki nie stanie, pozostawiając go, mam nadzieję, wyczerpanym i poruszonym przez moment kulminacyjny pandemonium, o którym wie, że mogłoby zdarzyć się w jego własnym życiu, ale czego jemu samemu (o co się modli) los pozwoli uniknąć”.
[Robin Hawdon, autor sztuki]
Czas trwania spektaklu: 120 minut (1 przerwa)
Premiera: 23 czerwca 2012
Galeria
(8 zdjęcia)Twórcy
Autor
Robin Hawdon
Tłumaczenie
Elżbieta Woźniak
Reżyseria
Paweł Pitera
Scenografia
Joanna Schoen
Światła
Marek Oleniacz
Asystent reżysera/ inspicjent/ sufler
Joanna Jaworska
Obsada
Małgorzata (Weronika) Piskorz
—
Sandra
Igor Chmielnik
—
Maurycy
Jakub Bohosiewicz
—
Tomek
Marek Kałużyński
—
Tomek
Justyna Schneider
—
Ala
Anna Branny
—
Hala
Anna Rokita
—
Hala
Magdalena Walach
—
Hala
Alina Kamińska
—
Diana
Ewa Mitoń
—
Diana
Krzysztof Bochenek
—
Dyrektor Konik
Paweł Sanakiewicz
—
Dyrektor Konik
Sławomir Sośnierz
—
Dyrektor Konik
Doskonały wieczór – rozmowa z Pawłem Piterą
Osoby
Robin Hawdon – angielski aktor, dramatopisarz, reżyser, scenarzysta i prozaik. Grał w filmach takich jak Gdy dinozaury władały światem, Henryk V i Hamlet. Był również dyrektorem The Theatre Royal Bath, najlepszej angielskiej sceny objazdowej. Od 1982 roku poświęcił się wyłącznie dramatopisarstwu i reżyserii. Jego różnorodne gatunkowo sztuki wystawiane są w ponad trzydziestu krajach. Najpopularniejsze z nich to: The Mating Game (Zróbmy to!), Birthday Suite, Revenge (Zemsta), Don’t Rock the Boat oraz Perfect Wedding (Wieczór kawalerski). Poruszenie wywołał jeden z jego ostatnich dramatów, Bóg i Stephen Hawking, w którym autor w nowatorski sposób składa hołd genialnemu fizykowi, przerabiając na dramat jego Krótką historię czasu.
Paweł Pitera – reżyser filmowy, scenarzysta, tłumacz. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom w 1976 roku) i Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT (dyplom w 1980 roku). Wykłada na Międzynarodowej Akademii Dokumentu Dragon Forum. Największą popularność zyskał jako reżyser serialu telewizyjnego Na kłopoty… Bednarski (1986). Od końca lat dziewięćdziesiątych poświęcił się realizacji filmów dokumentalnych o życiu Jana Pawła II, w Świadectwa z udziałem Michaela Yorka (2008). Pitera był też stypendystą założonej przez Ronalda Reagana National Forum Foundation. Jest autorem seriali i pełnometrażowych filmów telewizyjnych, takich jak Powrót do Polski, Watykan Jana Pawła II, Czwarty król, Jan Paweł II i Jego przyjaciel, Maciek, rower i ekonomia, Ach, te okienka. Paweł Pitera wyreżyserował (inscenizował) wiele sztuk teatralnych – głównie komedii i fars – w teatrach w Gdańsku, Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu i Rzeszowie. Ponadto wyreżyserował wiele teleturniejów, programów publicystycznych, muzycznych, edukacyjnych i reklamowych.
Recenzje