Aby edytować te informacje przejdź do podstawowej edycji.
Żyd
Andrzej Błażewicz
Nie ma tematu, o którym Polacy będą dyskutować chętniej niż o Żydach. Nie ma tematu, na którym tak wielu Polaków tak dobrze się zna jak na Żydach. (…) A jednak kiedy, jak nauczyciele – bohaterowie sztuki Żyd – mamy stanąć z nimi twarzą twarz, oko w oko, okazuje się, że tak wielu rzeczy wciąż nie wiemy. (…) O czym rozmawiać z Żydem? O czym nie rozmawiać? Czy jest coś, o czym powinniśmy wiedzieć? Coś, o czym on wie? A może nie wie? Czy ktoś coś ukrywa? Dlaczego Żyd przyjeżdża? I kim właściwie jest Żyd? /Artur Pałyga/
Sztuka autora – znanego widzom Sceny na Sarego 7 i wielokrotnie nagradzanego – Taty to dramat wyróżniony dziesięć lat temu na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. Na Scenie na Sarego 7 Żyda reżyseruje debiutujący student krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, Andrzej Błażewicz. Akcja rozgrywa się na zwołanym przez dyrektora prowincjonalnej szkoły zebraniu nauczycielskim. Podobnie jak w klasycznej już Wizycie starszej pani Friedricha Dürrenmatta bohaterowie sztuki zastanawiają się, jak przyjąć dawnego ucznia, od którego mają nadzieję pozyskać pieniądze potrzebne na ratowanie placówki.
Sztuka jest owocem warsztatów w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka, podczas ktorych spotkali się twórcy teatralni oraz historycy i socjologowie (m.in. Jan Tomasz Gross, Paweł Śpiewak, Dariusz Libionka, Leonard Neuger, Anna Bikont). Głośna prapremiera dramatu miała miejsce w lutym 2008 w Teatrze Polskim w Bielsku Białej w reżyserii Roberta Talarczyka. W 2015 telewizyjną adaptację zrealizowała Aneta Groszyńska-Liweń.
Obsada:
Michał Kościuk
Paweł Sanakiewicz
Wojciech Leonowicz
Małgorzata Piskorz
Dariusz Starczewski
Premiera: 27 marca 2018 – Międzynarodowy Dzień Teatru, Scena na Sarego 7
Spektakl prezentowany do marca 2019
Zagrany 19 razy
Spektakl wziął udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.