Aby edytować te informacje przejdź do podstawowej edycji.
Za rok o tej samej porze
Henryk Jacek Schoen
W spektaklu Za rok o tej samej porze Doris i George nawiązują romans po nocy pełnej tańca i alkoholu. Ale ta przypadkowa sytuacja staje się relacją na całe życie – postanawiają bowiem, że będą się spotykać co roku o tej samej porze w tym samym apartamencie w pensjonacie. Ona jest gospodynią domową, on księgowym, ona ma męża i dzieci, on ma żonę i dzieci, w dodatku mieszkają z rodzinami na dwóch końcach kraju. Co roku opowiadają sobie swoje życiowe historie, co roku są kimś innym: zmieniają się, inaczej myślą, inaczej czują. W tej pełnej humorystycznych dialogów sztuce obserwujemy życie dwojga bliskich sobie ludzi, zagranych z wielkim kunsztem przez Magdalenę Walach i Wojciecha Leonowicza.
Opis spektaklu: Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Bernarda Slade’a miała swoją premierę w 1975 roku na Broadwayu w Brooks Atkinson Theatre w reżyserii Gene’a Saksa. Trzy lata później przedstawienie przeniesiono do Ambassador Theatre. Podczas jednego sezonu w 1978 roku zagrano ją łącznie 1453 razy. Od czasu premiery sztuka nie schodzi ze scen teatralnych na całym świecie. Przebój budzący sympatię widzów i entuzjazm krytyki został już w trzy lata po prapremierze przeniesiony na duży ekran. W rolach głównych wystąpili Alan Alda i Ellen Burstyn. Krytyk :New York Timesa” Clive Barnes napisał: „Nie odkładaj do jutra tego, co możesz zrobić dzisiaj. Kup bilety na ten sam czas, w przyszłym roku… To najzabawniejsza komedia o miłości i romansie, jaka pojawiła się na Broadwayu od lat”. Autor Bernard Slade był zaskoczony międzynarodową popularnością sztuki: „Czułem, że piszę fantazję. Potem zacząłem dostawać listy od ludzi, którzy mieli tego rodzaju relacje… Ciekawe jest to, jak [sztuka] odniosła sukces w innych krajach. Widziałem produkcję francuską, produkcję hiszpańską. We Francji byli bardzo podekscytowani romansem pozamałżeńskim, jedyną rzeczą, której nie do końca rozumieli, były wzmianki psychiatryczne”.
W nagraniu improwizacji muzycznych udział wzięli: Kamila Pieńkos, Przemysław Branny, Wojciech Leonowicz, Maciej Sajur, Artur Sędzielarz, Adam Szarek, Kosma Szyman, Marcel Wiercichowski.
Czas trwania spektaklu: 125 minut (1 przerwa)
Premiera: 29 stycznia 2016