Aby edytować te informacje przejdź do podstawowej edycji.
Ławeczka (Скамейка/Skamiejka)
Ingmar Villqist
Opowieść o poszukiwaniu miłości
Spektakl „Ławeczka” na podstawie tekstu Aleksandra Gelmana w reżyserii Ingmara Villqista opowiada o spotkaniu dwojga poszarpanych życiem ludzi. Obydwoje nie są pierwszej młodości, obydwojgu życie się nie ułożyło według kanonu szczęścia. Spotkanie w muzeum (tutaj muzeum zastępuje Gelmanowski park) jest przypadkowe, jednak intencje z jakimi przyszła tu kobieta i mężczyzna są te same. Obydwoje szukają partnera do erotycznej przygody. Pragną aby przelotny romans rozświetlił ich szarą rzeczywistość i pozwolił zapomnieć o samotności. Rozmowa bohaterów jest dla Gelmana pretekstem do prześwietlenia ich powikłanej psychiki. Do ukazania wewnętrznej walki, lęku przed otwarciem się i potrzeby akceptacji przez drugiego człowieka. W ujęciu Gelmana „parkowy romans” to nie tylko poruszająca, tragikomiczna opowieść o poszukiwaniu miłości. To także wielka metafora związku między kobietą i mężczyzną.
Każdy człowiek ma swoją historię
On (w tej roli Marcel Wiercichowski oraz Sławomir Maciejewski – Jura, Kola, Alosza lub Fiedia (zależy od sytuacji), monter konstrukcji stalowych w wiecznej delegacji lub zaopatrzeniowiec wirtuoz (przynajmniej tak się przedstawia), względnie kierowca autobusu podmiejskiego; rozwodnik i erotoman ze skłonnością do alkoholu, który wkłada całą duszę w każdy romans – nawet dwugodzinny.
Ona (w tej roli Magdalena Walach oraz Karolina Chapko – Wiera, kontrolerka jakości w fabryce trykotaży, rozwódka z synem i pamięcią fotograficzną, nieuleczalna romantyczka oraz – jak sama twierdzi – nienormalna idiotka, oddająca obcym klucze do mieszkania.
Inscenizacje Ławeczki na deskach polskich teatrów
Od polskiej prapremiery w Teatrze Powszechnym w 1986 sztuka wystawiana była na polskich scenach 24 razy, a premierowa inscenizacja Macieja Wojtyszki z Joanną Żółkowską i Januszem Gajosem została zarejestrowana dla Teatru Telewizji w 1988 roku. Ten popis aktorskiego duetu do dziś pozostał w pamięci widzów.
W 2004 Maciej Żak zaadaptował „Ławeczkę” na duży ekran, zmieniając realia i charakterystykę postaci.
Premiera: 18 października 2013, Scena na Sarego 7
Gala premierowa: 20 października 2013
Spektakl prezentowany do kwietnia 2017
Zagrany 58 razy