Aleja Zasłużonych

Jarosław Mikołajewski

Czas: 90 min bez przerwy Scena na Sarego 7

Kupuj bilet on-line
Najbliższy spektakl: 20.01.2023 19:15
Reżyseria Dariusz Starczewski
Scenografia, kostiumy Urszula Czernicka
Muzyka Mateusz Kobiałka
Reżyseria świateł Marek Oleniacz
Asystentka reżysera, inspicjentka Joanna Jaworska
Projekt plakatu Beata Krzempek

Pomyśl: zbliżasz się do 70. i jesteś - owszem nagradzaną, ale wyłącznie honorowo - poetką. Pewnego dnia orientujesz się, że jak nadejdzie „ten moment”,  to ty nawet nie masz pieniędzy na własny pogrzeb. I choć do tej pory, przez całą swą „dorosłość”,  byłaś zupełnie niezaradna, tę kwestię: kwestię pogrzebu postanawiasz załatwić osobiście. Jeszcze za życia. W końcu cmentarze, zwłaszcza te w dużych miastach, mają swoje „Aleje Zasłużonych”, a Ty jesteś na tyle „zasłużona” dla ojczystej kultury, by spróbować postarać się o miejsce w takiej alei.

Tak rozpoczyna się na wskroś współczesna sztuka pt. „Aleja Zasłużonych”, której autorem jest: poeta, tłumacz, eseista, autor kryminałów dla dzieci, dziennikarz prasowy (związany z Gazetą Wybroczą) i radiowy (Radio Nowy Świat) – Jarosław Mikołajewski.  Ironiczną a zarazem gorzką sztukę, której prapremierę dla Teatru Polonia przygotowała Krystyna Janda,  dla Teatru Bagatela realizuje Dariusz Starczewski.

Jarosław Mikołajewski, warszawianin urodzony w 1960 roku, jest polskim poetą, tłumaczem z języka włoskiego, autorem książek dla dzieci, reportażystą, eseistą i publicystą. W latach 1983–1998 był wykładowcą w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Związany przez lata z Gazetą Wyborczą, od 2021 prowadzi cykliczne audycje w Radiu Nowy Świat.  W latach 2006–2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie.  Jest autorem najnowszego, szeroko komentowanego przekładu „Boskiej komedii” Dantego Alighieri. Efektem wieloletniej pracy translatorskiej jest potraktowanie włoskiego arcydzieła jako reportażu.

Laureat wielu nagród literackich i artystycznych napisał na scenę w 2019 roku „Aleję Zasłużonych”, która swoją prapremierę miała w warszawskim Teatrze Polonia (2020). (Spektakl wyreżyserowała i zagrała w nim główną rolę Krystyna Janda).

Jego książki ukazały się we Włoszech, Holandii, USA, Ukrainie. Był tłumaczony ponadto na języki: albański, francuski, niemiecki, hiszpański, chorwacki, serbski, bułgarski, czeski, ukraiński, grecki, litewski i rosyjski.

W 2014 został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.