O czym marzą kredki

15.09.2017

Edukacyjna akcja dla najmłodszych widzów

Nośne i wciąż aktualne hasło „INNY=WYJĄTKOWY” stało się pretekstem do stworzenia przez Teatr Bagatela nowego, adresowanego do najmłodszych widzów spektaklu.

„O czym marzą kredki” – bo taki tytuł nosi przedstawienie, do którego tekst napisała Martyna Lechman, a wyreżyserował Przemysław Redkowski – powstało w odpowiedzi na ogłoszony przez Narodowe Centrum Kultury program Kultura - Interwencje 2017. Autorką scenografii i kostiumów jest Urszula Czernicka, muzykę skomponował Artur Sędzielarz, ruch sceniczny opracował Piotr Skalski, a reżyserii świateł podjął się Marek Oleniacz.

W spektaklu dla najmłodszych widzów występują: Kornel/Ołówek – Przemysław Redkowski, Jagoda/Kredka Żółta – Kamila Pieńkos, Sokół/ Kredka Niebieska/ Gumka – Marek Bogucki, Młody/Kredka Zielona – Maciej Sajur, Didżej/Kredka Czerwona – Artur Sędzielarz.

„INNY=WYJĄTKOWY” to społeczno-edukacyjna kampania, której podstawowym celem jest promocja pełnych otwartości i tolerancji zachowań. I właśnie ten projekt, realizowany przez Teatr Bagatela, ma pomóc w nauce akceptacji drugiego człowieka niezależnie od jego odmienności. Po więcej aktualizowanych wiadomości zapraszamy na stronę projektu.

Edukacyjno-artystyczne przedsięwzięcie jest skierowane do najmłodszych. To oni, opuszczając na kilka godzin dziennie bezpieczny krąg rodzinny, po raz pierwszy spotykają się z innością rówieśników.

Z natury otwarte i ciekawe świata dzieci często bywają nieprzygotowane przez dorosłych do konfrontacji z odmiennością innych. Stąd nie zawsze wiedzą, jak się zachować, spotykając niepełnosprawnego czy mającego inny odcień skóry kolegę.

Dzięki granemu przez aktorów Bagateli spektaklowi autorzy projektu chcą pokazać najmłodszym, że wszyscy, niezależnie od dzielących ich różnic, są wartościowi i wyjątkowi.

Miejsca prezentacji przedstawienia „O czym marzą kredki” to 12 krakowskich i podkrakowskich przedszkoli, które zgodziły się na udział w przedsięwzięciu.

Wszystkie placówki, w których w październiku będą grane spektakle, mają oddziały integracyjne.

Bajkowy, kolorowy świat okraszonego piosenkami przedstawienia łagodnie, dowcipnie i nienachalnie wprowadza bardzo młodych widzów w poważną tematykę tolerancji oraz akceptacji.

Po każdorazowej prezentacji przedstawienia aktorzy zainicjują rozmowę o wartościach inności w życiu. Tę część spotkania będzie moderować i prowadzić psycholog dziecięcy.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach progamu Kultura - Interwencje 2017 oraz Gminy Miejskiej Kraków - Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O czym marzą kredki