Nagroda dla Zespołu aktorskiego Teatru Bagatela!

17.11.2021

Zespół aktorski spektaklu Dialogi Polskie w reżyserii Mikołaja Grabowskiego otrzymał nagrodę główną 10 edycji Konkursu o Nagrodę Teatralną Stanisława Wyspiańskiego za 2020!

Werdykt kapituły konkursu ogłosił 17 listopada 2021  Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Nagroda przyznawana jest corocznie od 10 lat i ma na celu promowanie osiągnięć artystów, teatrów i zespołów teatralnych w Krakowie.

Nagrodzeni aktorzy to: Urszula Grabowska, Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Ewelina Starejki,  Wojciech Leonowicz, Paweł Sanakiewicz, Maciej Sajur, Dariusz Starczewski, Kosma Szyman, Artur Sędzielarz.

Spektakl Dialogi Polskie, czyli Rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem powstał na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza, Henryka Rzewuskiego i Jędrzeja Kitowicza. W sztuce przeglądają się wzajemnie trzy wieki polskiej państwowości, jeśli chodzi o mentalność, obyczaj i kulturę. Aktorzy ze swoim sposobem rozumienia dzisiejszego świata, reżyser, a także publiczność wnoszą żywioł współczesności do każdego przedstawienia.

Premiera spektaklu odbyła się 29 lutego 2020 tuż przed pierwszym lockdownem i była jedyną premierą w Teatrze Bagatela w tym pandemicznym roku. Z kolei data przyznania nagrody zbiega się z 75 urodzinami reżysera Mikołaja Grabowskiego.  Reżyser tak skomentował to wydarzenie:

Bardzo się cieszę, że Kapituła doceniła zespół aktorski Teatru Bagatela. Praca nad spektaklem, z wielu powodów, nie była łatwa. Pierwszą trudność stwarzał tekst. Gombrowicz w połączeniu z Rzewuskim i Kitowiczem nie jest łatwy do mówienia zwłaszcza dla aktorów, którzy nie mają doświadczenia z tego typu literaturą.  A co dopiero, jeśli to trzeba zaśpiewać!  W spektaklu jest sporo muzyki,  songów napisanych przez Zygmunta Koniecznego, a jest to muzyka, która stwarza liczne trudności śpiewającym. Widziałem, jak aktorom było ciężko w początkowych próbach. Szczęśliwie, to zespół dobrze śpiewający, więc poradzili sobie z tym. Szczęśliwie także udało mi się zjednoczyć w pracy „nowe ze starym”, czyli młode aktorki i aktorów, z zespołem już tu zadomowionym. Pracowaliśmy też w cieniu nadciągającej pandemii i w trakcie zmiany dyrekcji. Podsumowując - warunki nie były luksusowe. Ale zespół uwierzył w moje przesłanie i mamy się z czego cieszyć. Serdecznie aktorom gratuluję!!!

Nagroda dla Zespołu aktorskiego Teatru Bagatela!