Aby edytować te informacje przejdź do podstawowej edycji.
Pitawal. Historie kryminalne Krakowa w piosenkach
Kto nie lubi kryminałów? Na deskach Bagateli pojawią się seryjny morderca, para kanibali, zazdrosny mąż z karabinkiem i inne złowieszcze postaci, a wszystko w niesamowitej lirycznej i muzycznej aranżacji. Pitawal to autentyczne sprawy kryminalne z historii Krakowa, przedstawione w wielogłosowym monodramie, granym przez wyjątkową Annę Rokitę. Szczegółowy opis „Koncert skomponowany na 13 morderców i 578 ofiar to Pitawal – tak o spektaklu mówi autorka tekstów Patrycja Babicka.
Opis spektaklu: „Koncert skomponowany na 13 morderców i 578 ofiar to Pitawal – tak o spektaklu mówi autorka tekstów Patrycja Babicka. „Zabieramy Was w muzyczną podróż po Krakowie szlakiem zbrodni. Wędrujemy po ciemnych, dusznych podwórkach i piwnicach. Zaglądamy do okien starych kamienic i patrzymy człowiekowi w oczy”.
Co to jest Pitawal
Pitawal to zbiór publicystycznych opracowań sprawozdań z głośnych rozpraw sądowych w sprawach kryminalnych. Nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego autora takiego zbioru – francuskiego adwokata F.G. de Pitavala, który w 1734 roku wydał swój zbiór spraw kryminalnych zatytułowany Causes célèbres et intéressantes.
Pitawal w Polsce
Pierwszym polskim pitawalem były w wydane w 1852 roku we Wrocławiu Tajemnice społeczeństwa ukryte w sprawach krymynalnych krajowych i Zagranicznych autorstwa Teodora Tripplina. Innymi znanymi polskimi publikacjami tego typu są Pitaval warszawski Stanisława Szenica (1958) i Pitaval krakowski Stanisława Salmonowicza, Janusza Szwai i Stanisława Waltosia (1962).
Czas trwania spektaklu: 80 minut (bez przerwy)