Wybierz:
(Data ustawiana w panelu z podstawowymi informacjami)
18.07.2022

Duża Scena

Karmelicka 6

(Data ustawiana w panelu z podstawowymi informacjami)
18.07.2022

Scena przy Karmelickiej 6 ma blisko 100-letnią tradycję. Na początku XX w. na rogu Krupniczej i Karmelickiej mieściły się sklep kolonialny, a przy nim bufet i sala restauracyjna, do czasu gdy ambitny nauczyciel, dziennikarz i przedsiębiorca Marian Dąbrowski w roku 1918 postanowił ufundować miastu teatr. Od decyzji magistratu do premiery minął ponad rok. Bagatela – bo taką nazwę zyskał teatr dzięki Boyowi-Żeleńskiemu – mieściła 800 widzów i proponowała repertuar rozrywkowy. Odbywały się tu spektakle dla dzieci, poranki symfoniczne, konkursy dramaturgiczne i kusy sceniczne. Gościnie grali tu aktorzy z Warszawy oraz teatry zagraniczne. Przez blisko wiek nie ominęły Bagateli i chude lata – w roku 1928 pożar strawił większość budynku. Ale po wojnie, i epizodzie kinowym (od 1939 r. w Bagateli wyświetlano niemieckie filmy), teatr się odrodził, tworząc piękną tradycję ugruntowaną w nurcie edukacyjnym, kiedy to przy Karmelickiej działał teatr dla dzieci Wesoła Gromadka, a później Teatr Młodego Widza. Zmieniały się dyrekcje, zmieniały programy i wizerunek oraz zaplecze techniczne sceny przy Karmelickiej.

 

Dziś widownia liczy 338 miejsc, repertuar stanowi starannie wyważony melanż tekstów komediowych oraz klasycznego i współczesnego dramatu, grają tu najlepsi aktorzy, a widownia pęka w szwach. Aktualnie na afiszu znajduje się 17 tytułów, w tym najlepsze angielskie farsy – Mayday odNowa, Boeing, boeing - Odlotowe narzeczone, ale i rodzime komedie jak Testosteron Andrzeja Saramonowicza, czy klasyka gatunku: Kotka na gorącym blaszanym dachu Tenneseego Wiliamsa lub Rewizor Mikołaja Gogola. Bez wątpienia to miejsce w sercu Krakowa ma swoją wierną publiczność, oklaskującą po wielekroć te same spektakle. To miejsce bawi, daje wytchnienie. Tu chętnie się wraca. Tu zespół aktorski i techniczny potrafią z ogromnym pietyzmem i profesjonalizmem zagrać spektakl dwukrotnie w ciągu jednego dnia, dzięki czemu może nas odwiedzać dziennie blisko 700 gości. Bywa i tak, że drzwi na Karmelickiej otwieramy dla widzów trzy razy dziennie. Dzieje się tak za sprawą spektaklu Tajemniczy ogród, który prezentujemy najmłodszym widzom o godzinie 11.00.

 

Ogromnym atutem Sceny przy Karmelickiej jest jej położenie: w samym centrum miasta – skąd wszędzie blisko. Również turyści, którzy tak licznie odwiedzają gród Kraka, często u nas bywają, bowiem nie sposób nie zauważyć Bagateli zwiedzając miasto czy spacerując Plantami.

 

Ze Sceny przy Karmelickiej może skorzystać każdy. Przestrzeń sceny, widowni i foyer, w którym gości wita pomnik Tadeusza Boya-Żeleńskiego, można wynająć dla własnych potrzeb. 

Oferta wynajmu sali Teatru Bagatela
lub wykup spektaklu tel. 12 424 52 04  lub mail: m.musialik@bagatela.pl