Policja Walden Wiercichowski
(Data ustawiana w panelu z podstawowymi informacjami)
18.04.2023

Nowość

w repertuarze Bagateli

(Data ustawiana w panelu z podstawowymi informacjami)
18.04.2023
Od 14 kwietnia 2023 na Dużej Scenie Teatru Bagatela gramy spektakl Policja. Noc zatracenia w reżyserii Andrzeja Saramonowicza.


Policja – debiutancka jednoaktówka Sławomira Mrożka z 1958. to satyra na absurdy totalitarnego państwa. Jej wymowa brzmi dzisiaj nader aktualnie. W Nocy zatracenia Andrzej Saramonowicz (autor Testosteronu i Lejdis - najbardziej popularnych polskich komedii w XXI wieku) nawiązuje do Policji Mrożka, konstruując dystopijny świat dwóch dyktatur, z których pierwsza widzi utopijne szczęście w paranoicznym porządku, a druga - w upiornej tradycji.

Tekst Saramonowicza zrodzony z obserwacji rządów dobrej zmiany, jest o prawie 60 lat późniejszą sztuką a jednak wydaje się być logiczną, choć ponurą w ostatecznej wymowie, kontynuacją Policji, bowiem Mrożkową arcypolicyjność komunistycznego państwa, Saramonowicz uzupełnia portretem arcynarodowościowego kraju. W tej - mimo wagi tematu – podobnie jak u Mrożka; szalenie dowcipnej, groteskowej i napisanej w kapitalnie wystylizowanym języku, sztuce odnajdujemy niepokojący portret państwa położonego nad rzeką Wisłą. Na scenie występują Kaja Walden, Michał Kościuk, Adam Szarek, Patryk Szwichtenberg i Marcel Wiercichowski.

Zobacz więcej: Policja. Noc zatracenia