(Data ustawiana w panelu z podstawowymi informacjami)
05.01.2024

Gratulacje

dla Ewy Mitoń!

(Data ustawiana w panelu z podstawowymi informacjami)
05.01.2024
„Koronkowa piękna kreacja” – tak o roli  Ewy Mitoń w spektaklu Zimne ognie Macieja Sajura napisał Łukasz Maciejewski – autor Rankingu Aktorów Krakowskich.

 

Uzasadniając swój, jakże słuszny, głos, Maciejewski o wybitnej aktorce Bagateli napisał  tak:

 

Całe zawodowe życie związana z „Bagatelą”. Ewa Mitoń zawsze była w zespole aktorką potrzebną i angażowaną. W spektaklach komediowych, farsowych, także w przedstawieniach familijnych czy musicalach, czyli w typowym repertuarze „Bagateli”, czuła się jak ryba w wodzie. Sukces słynnych komediowych hitów „Bagateli” - „Szalonych nożyczek”, „Wieczoru kawalerskiego” czy „Okna na parlament”, to również jej zasługa. Ewa Mitoń daje nam nienachalny uśmiech, mądrze czerpiąc ze swoich warunków fizycznych (dowcip zaklęty w ciele).

Wciąż obsadzana, raczej na drugim niż na pierwszym planie, komediowo, farsowo, lekko - nie miałaby zapewne wielu powodów do narzekania, ale w tym sezonie przydarzyła się jej rola tak nieoczywista i ciekawa, że nie miałem żadnych wątpliwości, że to właśnie Ewa Mitoń zasłużyła na miejsce w „krakowskim rankingu”. W „Zimnych ogniach” - sztuce napisanej i wyreżyserowanej przez młodego aktora „Bagateli”, Macieja Sajura, stworzyła niebanalny portret dojrzałej kobiety, ironicznie balansując między czułą psychologią, a karykaturą. Gigantycznie doświadczenie Ewy Mitoń w budowaniu ról komediowych, wzbogacone zostało o odkrycie zupełnie nowych barw w jej aktorstwie – dramatyzmu, powagi, skupienia. Dopiero kolega z zespołu aktorskiego „Bagateli”, Maciej Sajur, zauważył, że Ewę Mitoń stać na jeszcze więcej. Powstała koronkowa, piękna kreacja, najlepsza i najpełniejsza w świetnie przecież obsadzonym spektaklu. Kolejny dowód na to, aktorzy, wszyscy niemal, są studniami bez dna. Potrafią ucieszyć, potrafią zaskoczyć. Wielu z takich ucieszeń i zaskoczeń byliśmy świadkami w tym znakomitym sezonie.