Karol Miękina

Karol Miękina

O aktorze

Karol Miękina urodził się w 1988 roku w Krakowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.

Występował na wielu festiwalach teatralnych i tanecznych, m.in. International Theatre Forum TEART w Mińsku (Białoruś 2012), Tanzfestival w Bielefeld (Niemcy 2012), 32. Warszawskie Spotkania Teatralne (2012), Bienal Internacional de Danca w Kurytybie (Brazylia 2012), VI Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG we Wrocławiu (2011), DanceInversion, International Festival of Contemporary Dance w Moskwie (Rosja 2011), 15. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku (2011), 21st International Festival of theater schools SETKÁNÍ/ENCOUNTER w Brnie (Czechy 2011), 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie (2010).

Współpracuje z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, bierze udział w spektaklu Ziemia Obiecana (reż. Wojciech Kościelniak) oraz z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, występuje w operze Ryszarda Wagnera Lohengrin (reż. Antony McDonald) w roli Księcia Gotfryda, a także z Teatrem Groteska w Krakowie, spektakl Przemiany (reż. Adolf Weltschek, chor. Caroline Finn).

W latach 2011-2013 tancerz Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego. Występował w spektaklach: Minus 2 (chor. Ohad Naharin), Walk@ karnawału z postem, FootBall@..., Szkoda, że cie tu nie ma (chor. Ewa Wycichowska), Desert (chor. Paulina Wycichowska) oraz Czterdzieści (chor. Jo Strømgren).

Można go było także oglądać w: Hamlet (reż. Jan Peszek, Cezary Tomaszewski) w tytułowej roli, Everything slips away... (chor. Joe Alter), Harnasie (chor. Kaya Kołodziejczyk) w roli Pana Młodego, Poliamoria (chor. Eryk Makohon), Wesele Figara (reż. Jan Peszek, Cezary Tomaszewski), w rekonstrukcji Wk-70 (chor. Jacek Łumiński).

W lutym 2013 roku odbyła się premiera jego pierwszej choreografii pt. Public Space, na VI Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

W roku 2014 został laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.